Programme 会议安排

You can download the proceedings in a high speed by clicking here if you are in the internal network of the conference.


11 June
12 June
13 June
14 June
15 June
16 June
Ballroom A PLDI (Session A) PLDI (Session A) PLDI (Session A) ECOOP ECOOP ECOOP
Ballroom B PLDI (Session B) PLDI (Session B) PLDI (Session B)
Meeting 2 SIGPLAN EC PhD Workshop
Doctoral Symposium
Conference 3 RAM-SE PLDI Tutorials
(ActionScript, PWSN)
PLDI Tutorials
Conference 5 SOAP PLAS SSP
Conference 8 PLDI Tutorials
(HardenC, McLab)
PLDI Tutorials
(Grace, DPHaskell)
PSY ECOOP Summer School
(Permissions, C# formally, Maxine)
ECOOP Summer School
(JS-MOP, Modules, Scandinavian)
Conference 9 COP FTfJP JSTools PLDI Tutorials
Evaluate PLDI Tutorials
(Yogi, Pluggable)
Events Microsoft Open House
all attendees
PLDI Banquet
& PLDI banquet ticket holders
ECOOP Banquet
& ECOOP banquet ticket holders

ECOOP Technical Programme

Thursday 14 June
8:30–8:45 Opening Remarks
8:45–10:00 Keynote: Dahl-Nygaard Junior Award—Tobias WrigstadStructured Aliasing
Session Chair: Eric Jul, AITO President (University of Oslo)
10:00–10:30 Break
10:30–12:00 Session 1: Extensibility
Session Chair: James Noble (Victoria University of Wellington )

Extensibility for the Masses: Practical Extensibility with Object Algebras
Bruno C. d. S. Oliveira1, William R. Cook2
1National University of Singapore, Singapore   2University of Texas Austin, USA

Extensions During Software Evolution: Do Objects Meet Their Promise?
Romain Robbes, David Röthlisberger, Éric Tanter
PLEIAD Lab / DCC / University of Chile, Chile

PQL: A Purely-Declarative Java Extension for Parallel Programming
Christoph Reichenbach, Yannis Smaragdakis, Neil Immerman
University of Massachusetts, Amherst, USA

12:00–13:30 Lunch
13:30–15:00 Session 2: Language Evaluation
Session Chair: Gavin Bierman (Microsoft Research)

Is It Dangerous to Use Version Control Histories to Study Source Code Evolution?
Stas Negara, Mohsen Vakilian, Nicholas Chen, Ralph E. Johnson, Danny Dig
University of Illinois at Urbana-Champaign, USA

Evaluating the Design of the R Language
Floréal Morandat, Brandon Hill, Leo Osvald, Jan Vitek
Purdue University, USA

McSAF: A Static Analysis Framework for MATLAB
Jesse Doherty, Laurie Hendren
McGill University, Canada

15:00–15:30 Break
15:30–17:00 Session 3: Ownership and Initialisation
Session Chair: Richard Jones (University of Kent)

Multiple Aggregate Entry Points for Ownership Types
Johan Östlund, Tobias Wrigstad
Uppsala University, Sweden

Inference and Checking of Object Ownership
Wei Huang1, Werner Dietl2, Ana Milanova1, Michael D. Ernst2
1Rensselaer Polytechnic Institute, USA   2University of Washington, USA

Object Initialization in X10
Yoav Zibin1, David Cunningham2, Igor Peshansky1, Vijay Saraswat2
1Google NYC, USA   2IBM research in TJ Watson, USA

Friday 15 June
9:00–10:00 Keynote: Martin OderskyWhen Compilers are Mirrors
Session Chair: James Noble (Victoria University of Wellington)
10:00–10:30 Break
10:30–12:00 Session 4: Language Features
Session Chair: Jens Palsberg (University of California, Los Angeles)

Pause ’n’ Play: Formalizing Asynchronous C#
Gavin Bierman1, Claudio Russo1, Geoffrey Mainland1, Erik Meijer2, Mads Torgersen2
1Microsoft Research, United Kingdom   2Microsoft Corporation, USA

Lightweight Polymorphic Effects
Lukas Rytz, Martin Odersky, Philipp Haller
EPFL, Switzerland

Cloud Types for Eventual Consistency
Sebastian Burckhardt1, Manuel Fähndrich1, Daan Leijen1, Benjamin P. Wood2
1Microsoft Research, United Kingdom   2University of Washington, USA

12:00–13:30 Lunch
13:30–15:00 Session 5: Special-Purpose Analyses
Session Chair: Jianjun Zhao (Shanghai Jiao Tong University)

Lock Inference in the Presence of Large Libraries
Khilan Gudka1, Tim Harris2, Susan Eisenbach3
1Imperial College London, United Kingdom   2Microsoft Research, United Kingdom   3Imperial College London, United Kingdom

An Analysis of the Mozilla Jetpack Extension Framework
Rezwana Karim1, Mohan Dhawan1, Vinod Ganapathy1, Chung-chieh Shan2
1Rutgers University, USA   2University of Tsukuba, Japan

Smaller Footprint for Java Collections
Joseph Gil, Yuval Shimron
Israel Institute of Technology, Israel

15:00–15:30 Break
15:30–17:00 Session 6: JavaScript
Session Chair: Robert O'Callahan (Mozilla)

Enhancing JavaScript with Transactions
Mohan Dhawan1, Chung-chieh Shan2, Vinod Ganapathy1
1Rutgers University, USA   2University of Tsukuba, Japan

JavaScript as an Embedded DSL (slides)
Grzegorz Kossakowski, Nada Amin, Tiark Rompf, Martin Odersky
Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne (EPFL), Switzerland

Correlation Tracking for Points-To Analysis of JavaScript
Manu Sridharan, Julian Dolby, Satish Chandra, Max Schäfer, Frank Tip
IBM T.J. Watson Research Center, USA

18:00–21:30 ECOOP Banquet: Greg MorrisettThe Harvard RoboBee Project
Saturday 16 June
8:30–10:00 Session 7: Hardcore Theory
Session Chair: Atsushi Igarashi (Kyoto University)

Soundness of Object-oriented Languages with Coinductive Big-step Semantics
Davide Ancona
Università di Genova, Italy

Static Sessional Dataflow
Dominic Duggan, Jianhua Yao
Stevens Institute of Technology, USA

Java Wildcards Meet Definition-Site Variance
John Altidor1, Christoph Reichenbach1, Yannis Smaragdakis2
1University of Massachusetts, Amherst, USA   2University of Athens and University of Massachusetts, Amherst, Greece

10:00–10:30 Break
10:30–12:00 Session 8: Modularity
Session Chair: Shigeru Chiba (Tokyo Institute of Technology)

Constraint-Based Refactoring with Foresight
Friedrich Steimann, Jens von Pilgrim
Fernuni Hagen, Germany

Magda: A New Language for Modularity
Viviana Bono1, Jarek Kusmierek2, Mauro Mulatero1
1Dipartimento di Informatica,
University of Torino, Italy   2Google Research, Krakow, Poland

Marco: Safe, Expressive Macros for Any Language
Byeongcheol Lee1, Robert Grimm2, Martin Hirzel3, Kathryn S. McKinley4
1Gwangju Institute of Science and Technology, South Korea   2New York University, USA   3IBM Watson Research Center, USA   4University of Texas at Austin, USA

12:00–13:30 Lunch
13:30–15:00 Session 9: Updates and Interference
Session Chair: Tobias Wrigstad (Uppsala University)

Practical Permissions for Race-Free Parallelism
Edwin Westbrook, Jisheng Zhao, Zoran Budimlíc, Vivek Sarkar
Rice University, USA

Verification of Snapshot Isolation in Transactional Memory Java Programs
Ricardo J. Dias1, Dino Distefano2, João Costa Seco1, João M. Lourenço1
1Universidade Nova de Lisboa, Portugal   2Queen May University of London, United Kingdom

Scalable Flow-Sensitive Pointer Analysis for Java with Strong Updates
Arnab De, Deepak D’Souza
Computer Science and Automation Department, Indian Institute of Science, India

15:00–15:30 Break
15:30–17:00 Session 10: General-Purpose Analyses
Session Chair: Lu Zhang (Peking University)

Static Detection of Loop-Invariant Data Structures
Guoqing Xu1, Dacong Yan2, Atanas Rountev2
1University of California, Irvine, USA   2Ohio State University, USA

Program Sliding
Ran Ettinger
IBM Research, Haifa, Israel

Application-only Call Graph Construction
Karim Ali, Ondřej Lhoták
University of Waterloo, Canada

COP Program

Monday, June 11
8:45–9:00 Welcome
9:00–10:00 Session 1

Declarative Layer Composition in Framework-Based Environments
Malte Appeltauer, Robert Hirschfeld

Uniting Global and Local Context Behavior with Context Petri Nets
Nicolás Cardozo1,2, Sebastián González1, Kim Mens1, Theo D’Hondt 2
1Université catholique de Louvain, 2Vrije Universiteit Brussel

10:00–10:45 Break
10:45–12:00 Session 2

DynamicSchema: A Lightweight Persistency Framework for Context-Oriented Data Management
Sergio Castro1, Sebastián González1, Kim Mens1, Marcus Denker 2
1Université catholique de Louvain, 2 INRIA Lille Nord Europe

Bridging Real-World Contexts and Units of Behavioral Variations by Composite Layers
Tetsuo Kamina1, Tomoyuki Aotani2, Hidehiko Masuhara 1
1University of Tokyo, 2Japan Advanced Institute of Science and Technology

12:00–13:30 Lunch
13:30–14:45 Session 3

Scoping Changes in Self-Supporting Development Environments with Context-Oriented Programming
Jens Lincke, Robert Hirschfeld

Work slot
Time for proposed discussions, demonstrations, breakout group work, etc.

14:45–15:15 Break
15:15–16:30 Session 4

Work slot
Time for proposed discussions, demonstrations, breakout group work, etc.

Wrap up
Final plenary discussion.

DYLA Program

Tuesday, 12 June
9:00–10:30 Demo presentation
10:30–11:00 Session 1

Dynamic Incremental Extension of a Domain Specific Language Interpreter
Antoine Spicher1, Jean-Louis Giavitto2, Julien Cohen3, Olivier Michel1
1University of Paris-Est Créteil, 2IRCAM, 3Université d'Evry/Genopole

Suicide Objects
Jorge Ressia, Fabrizio Perin, Lukas Renggli
University of Bern

Debugging Performance Failures
Juan Pablo Sandoval Alcocer, Alexandre Bergel
University of Chile

11:00–13:00 Flash demo
14:30–15:30 Pair programming session
16:00–17:30 Pair programming session

FTfJP Program

Tuesday, 12 June
10:00–11:00 Invited Tutorial: Tom Van Cutsem - AmbientTalk: Modern Actors for Modern Networks - (slides)
11:00–11:15 Break
11:15–12:15 Session 1

Corecursive Featherweight Java
Davide Ancona, Elena Zucca
University of Genova

Encoding Featherweight Java with Assignment and Immutability using The Coq Proof Assistant
Julian Mackay1, Hannes Mehnert2, Alex Potanin1, Lindsay Groves1, Nicholas Cameron3
1Victoria University of Wellington, 2Denmark IT University of Copenhagen, 3New Zealand, Mozilla Corporation

12:15–13:30 Lunch
13:30–14:30 Keynote: Jens Palsberg - Featherweight X10: a core calculus for async-finish parallelism
14:30–14:45 Tea Break
14:45–15:45 Session 2

A type system for regular expressions
Eric Spishak, Werner Dietl, Michael D. Ernst
University of Washington

Verifying the reflective visitor pattern
Ben Horsfall, Nathaniel Charlton, Bernhard Reus
University of Sussex

15:45–16:00 Break
16:00–17:00 Session 3

Verifying Backwards Compatibility of Object-Oriented Libraries Using Boogie
Yannick Welsch, Arnd Poetzsch-Heffter
University of Kaiserslautern

Verification Games: Making Verification Fun!
Werner Dietl, Stephanie Dietzel, Michael D. Ernst, Nat Mote, Brian Walker, Seth Cooper, Timothy Pavlik, Zoran Popovic
University of Washington


Monday, 11 June
8:45–9:45 PLDI Keynote: Ole Agesen - Heed the Rise of the Virtual Machines
10:05–10:45 Break
10:45–12:00 Invited talk: Hendren
Paper presentation: Ducournau
12:00–13:30 Lunch
13:30–14:45 Invited talk: Grove
Paper presentation: Cazzola
14:45–15:15 Break
15:15–16:30 Invited talk: Ernst
Paper presentation: Mole
16:30–16:45 Break (no coffee)
16:45–17:45 Short Paper presentation: Jul
Invited talk: Jones
18:00–21:00 PLDI reception

JSTools Program

Wednesday, 13 June
8:30–8:45 Opening Remarks
8:45–10:00 Session 1

You Can't Touch This
Peter Thiemann
University of Freiburg

A Two-Tier Sandbox Architecture for Untrusted JavaScript
Phu H. Phung

Information flow analysis for JavaScript
Christian Hammer
CISPA, Saarland University

10:00–10:30 Break
10:30–12:10 Session 2

Eval Begone!
Jan Vitek
Purdue University

Eliminating the Eval of JavaScript using TAJS
Anders Møller
Aarhus University

WebMate: A Tool for Testing Web 2.0 Applications
Martin Burger
Saarland University

The JSWebTools Suite
Shriram Krishnamurthi
Brown University

12:10–13:35 Lunch
13:35–14:50 Session 3

Using WALA for JavaScript
Julian Dolby

An Open Research Platform for JavaScript
Bruno Dufour
University of MontrŽal

Towards a Program Logic for JavaScript
Sergio Maffeis
Imperial College London

14:50–15:15 Break
15:15–16:50 Session 4

Towards Dependent Types for JavaScript
Ravi Chugh
UC San Diego

Adaptive Data Parallelism for Internet Clients on Heterogeneous Platforms
Adam Welc
Oracle Labs

Two Phase Commit Among Strangers
Mark Miller

David Herman
Mozilla Research

16:50–17:00 Closing Remarks

LaME Program

Wednesday, 13 June
8:30–8:30 Opening Remarks
8:30–9:15 Open issues in type systems (Leader: Robert Bocchino)
9:15–10:00 Open issues in program representations (Leader: Vivek Sarkar)
10:00–10:30 Break
10:30–11:15 Open issues in heterogeneous parallel systems (Leader: David Bacon)
11:15–12:00 Open issues in asynchronous programming (Leader: Suresh Jagannathan)
12:00–13:30 Lunch
13:30–15:00 Coordination Constructs and Libraries (Moderator: Doug Lea)

Conditional Concurrency Combinators
Pawel T. Wojciechowski
Poznań University of Technology

Clocked References in X10
Daniel Atkins, Alex Potanin, Lindsay Groves
Victoria University of Wellington

Open issues (Leader: Aaron Turon)

15:00–15:30 Break
15:30–17:00 Programming Challenge Solutions (Moderator: Jonathan Aldrich)
17:00 Wrap-up

RAM-SE Program

Wednesday, 13 June
8:45–10:05 PLDI Keynote: Amer DiwanShould you trust you experimental results?
10:05–10:45 Break
10:45–12:00 Invited Keynote: Mehmet Aksit (TRESE) - Modularity and Evolvability: Marriage of the Two without Unwanted Children
12:00–13:30 Lunch
13:30–14:45 Main Track

A Data-Parallel Extension to Ruby for GPGPU
Hidehiko Masuhara, Yusuke Nishiguchi
University of Tokyo

Supporting Methods and Events by an Integrated Abstraction
Yung Yu Zhuang, Shigeru Chiba
University of Tokyo

LogicObjects: A Linguistic Symbiosis Approach to Bring the Declarative Power of Prolog to Java
Sergio Castro1, Kim Mens1, Paulo Moura2
1UniversitŽ Catholique de Louvain, 2Universidade da Beira Interior

14:45–15:15 Break
15:15–16:30 Working Groups

STOP Program

Monday, June 11
9:45–9:50 Opening Remarks
9:50–10:45 Keynote: David Mandelin - The Evolution of the JavaScript Engine
10:45–11:00 Break
11:00–12:00 Session 1

Improving Tools for JavaScript Programmers
Esben Andersen, Asger Feldthaus, Simon Holm Jensen, Casper S. Jensen, Peter A. Jonsson, Magnus Madsen, Anders Møller
Aarhus University

Status Report: Dependent Types for JavaScript
Ravi Chugh1, David Herman2, Ranjit Jhala1
1UCSD, 2Mozilla

12:00–13:30 Lunch
13:30–14:30 Session 2

Big Bang: Designing a Statically-Typed Scripting Language
Pottayil Harisanker Menon, Zachary Palmer, Alexander Rozenshteyn, Scott Smith
Johns Hopkins University

Minigrace: A progress report
Michael Homer, James Noble
Victoria University of Wellington

14:30–15:00 Break
15:00–16:00 Session 3

Contracts with Path-Based Effects for Secure and Verifiable Software (Position Paper)
Peter Thiemann
University of Freiburg

Towards Gradual Typing in Jython
Michael M. Vitousek, Shashank Bharadwaj, Jeremy G. Siek
University of Colorado

PLDI Program

Monday, June 11
8:30–8:45 Opening Remarks
8:45–9:45 Keynote: Ole Agesen - Heed the Rise of the Virtual Machines - (slides)
9:45–10:05 Teasers (sessions 1A/1B, 2A/2B, 3A/3B)
10:05–10:45 Break
10:45–12:00 Session 1A: GPUs and FPGAs (Chair: Tony Hosking)

Compiling a High-Level Language for GPUs (via Language Support for Architectures and Compilers)
Christophe Dubach12, Perry Cheng1, Rodric Rabbah1, David F. Bacon1, Stephen Fink1
1IBM, 2University of Edinburgh

Adaptive Input-aware Compilation for Graphics Engines
Mehrzad Samadi1, Amir Hormati2, Mojtaba Mehrara3, Janghaeng Lee1, Scott Mahlke1
1University of Michigan, 2Microsoft Research, Redmond, 3NVIDIA Research

And Then There Were None: A Stall-Free Real-Time Garbage Collector for Reconfigurable Hardware
David F. Bacon, Perry Cheng, Sunil Shukla
IBM Research

Session 1B: Foundations (Chair: Nathaniel Nystrom)

The Implicit Calculus: A New Foundation for Generic Programming (slides)
Bruno Oliveira1, Tom Schrijvers2, Wontae Choi1, Wonchan Lee1, Kwangkeun Yi1
1Seoul National University, 2Universiteit Gent

Deterministic Parallelism via Liquid Effects
Ming Kawaguchi, Patrick Rondon, Alexander Bakst, Ranjit Jhala
UC San Diego

Speculative Linearizability
Rachid Guerraoui, Viktor Kuncak, Giuliano Losa

12:00–13:30 Lunch
13:30–14:45 Session 2A: Performance Analysis (Chair: Amer Diwan)

Algorithmic Profiling
Dmitrijs Zaparanuks, Matthias Hauswirth
University of Lugano

Understanding and Detecting Real-World Performance Bugs
Guoliang Jin1, Linhai Song1, Xiaoming Shi1, Joel Scherpelz2, Shan Lu1
1University of Wisconsin, Madison, 2Nvidia

Input-Sensitive Profiling
Emilio Coppa, Camil Demetrescu, Irene Finocchi
Sapienza University of Rome

Session 2B: Language-Based Techniques (Chair: Wenguang Chen)

Language-Based Control and Mitigation of Timing Channels
Danfeng Zhang, Aslan Askarov, Andrew Myers
Cornell University

Diderot: A Parallel DSL for Image Analysis and Visualization
Charisee Chiw, Gordon Kindlmann, John Reppy, Lamont Samuels, Nick Seltzer
University of Chicago

Synthesising graphics card programs from DSLs
Luke Cartey, Rune Lyngsø, Oege Moor
University of Oxford

14:45–15:15 Break
15:15–16:30 Session 3A: Parallelism (Chair: Dan Grossman)

Parcae: A System for Flexible Parallel Execution
Arun Raman4, Ayal Zaks2, Jae W. Lee 3, David I. August1
1Princeton University, 2Intel Corporation, 3Sungkyunkwan University, 4Intel Research

Janus: Exploiting Parallelism via Hindsight (slides)
Omer Tripp1, Roman Manevich2, John Field3, Mooly Sagiv1
1Tel Aviv University, 2The University of Texas at Austin, 3Google

Reagents: Expressing and Composing Fine-grained Concurrency
Aaron Turon
Northeastern University

Session 3B: Reasoning, Inference, and Symbolic Execution (Chair: Eran Yahav)

Reasoning about Relaxed Programs
Michael Carbin, Deokhwan Kim, Sasa Misailovic, Martin C. Rinard
MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory

Automated Error Diagnosis Using Abductive Inference
Isil Dillig1, Thomas Dillig1, Alex Aiken2
1College of William & Mary, 2Stanford University

Efficient State Merging in Symbolic Execution
Volodymyr Kuznetsov, Johannes Kinder, Stefan Bucur, George Candea

18:00–21:00 Microsoft Research Open House Event
Tuesday, June 12
9:00–10:00 Keynote: Doug Lea - Parallelism from the middle out - (slides)
10:00–10:20 Teasers (sessions 4A/4B, 5A/5B)
10:20–11:00 Break
11:00–12:15 Session 4A: Program Analysis I (Chair: Anders Møller)

Sound and Precise Analysis of Parallel Programs through Schedule-Specialization
Jingyue Wu, Yang Tang, Gang Hu, Heming Cui, Junfeng Yang
Columbia University

Parallelizing Top-Down Interprocedural Analyses
Aws Albarghouthi1, Rahul Kumar2, Aditya Nori3, Sriram Rajamani3
1University of Toronto, 2Microsoft Corporation, 3Microsoft Research India

Design and Implementation of Sparse Global Analyses for C-like Languages
Hakjoo Oh, Kihong Heo, Wonchan Lee, Woosuk Lee, Kwangkeun Yi
Seoul National University

Session 4B: Web Applications (Chair: Robby Findler)

Fast and Precise Hybrid Type Inference for JavaScript
Brian Hackett1, Shu-yu Guo2
1Mozilla Corporation, 2University of California, Los Angeles

Race Detection for Web Applications
Boris Petrov1, Martin Vechev2, Manu Sridharan3, Julian Dolby3
1Sofia University, 2ETH Zurich, 3IBM T.J. Watson Research Center

Engage: A Deployment Management System
Jeffrey Fischer1, Rupak Majumdar2, Shahram Esmaeilsabzali2
1Genforma Corp., 2MPI-SWS

12:15–13:30 Lunch
13:30–14:45 Session 5A: Type-Based Techniques (Chair: Ben Liblit)

Type-Directed Completion of Partial Expressions
Daniel Perelman1, Sumit Gulwani2, Thomas Ball2, Dan Grossman1
1University of Washington, 2Microsoft Research Redmond

Self-Stabilizing Java
Yong hun Eom, Brian Demsky
University of California, Irvine

Type-Directed Automatic Incrementalization (slides)
Yan Chen, Joshua Dunfield, Umut A. Acar
Max Planck Institute for Software Systems

Session 5B: C and C++ (Chair: Hans-J. Boehm)

Synchronising C/C++ and POWER
Susmit Sarkar1, Mark Batty1, Scott Owens1, Kayvan Memarian1, Peter Sewell1, Luc Maranget2, Jade Alglave3, Derek Williams4
1University of Cambridge, 2INRIA, 3University of Oxford, 4IBM

SuperC: Parsing All of C by Taming the Preprocessor
Paul Gazzillo, Robert Grimm
New York University

Test-Case Reduction for C Compiler Bugs
John Regehr1, Yang Chen1, Pascal Cuoq2, Eric Eide1, Chucky Ellison3, Xuejun Yang4
1University of Utah, 2CEA LIST, 3University of Illinois, 4Microsoft

14:45–15:15 Break
15:15–17:15 Posters
Wednesday, June 13
8:45–9:45 Keynote: Amer Diwan - Should you trust your experimental results? - (slides)
9:45–10:05 Teasers (sessions 6A/6B, 7A/7B, 8A/8B)
10:05–10:45 Break
10:45–12:00 Session 6A: Optimization (Chair: Laurie Hendren)

A Compiler Framework for Extracting Superword Level Parallelism
Jun Liu, Yuanrui Zhang, Ohyoung Jang, Wei Ding, Mahmut Kandemir
The Pennsylvania State University

Speculative Separation for Privatization and Reductions
Nick P. Johnson1, Hanjun Kim1, Prakash Prabhu1, Ayal Zaks 2, David I. August1
1Princeton University, 2Intel Corporation

Dynamic Trace-Based Analysis of Vectorization Potential of Applications
Justin Holewinski, Ragavendar Ramamurthi, Mahesh Ravishankar, Naznin Fauzia, Louis-Noel Pouchet, Atanas Rountev, P. Sadayappan
Ohio State University

Session 6B: Verification (Chair: Eran Yahav)

Verifying GPU Kernels by Test Amplification
Alan Leung, Manish Gupta, Yuvraj Agarwal, Rajesh Gupta, Ranjit Jhala, Sorin Lerner
University of California, San Diego

RockSalt: Better, Faster, Stronger SFI for the x86
Greg Morrisett1, Gang Tan2, Joseph Tassarotti1, Jean-Baptiste Tristan1, Edward Gan1
1Harvard University, 2Lehigh University

Synthesizing Software Verifiers from Proof Rules
Sergey Grebenshchikov1, Nuno Lopes2, Corneliu Popeea1, Andrey Rybalchenko1
1Technical University Munich, 2INESC-ID / IST - TU Lisbon

12:00–13:30 Lunch
13:30–14:45 Session 7A: Synthesis (Chair: Zhendong Su)

Concurrent Data Representation Synthesis
Peter Hawkins1, Alex Aiken1, Kathleen Fisher2, Martin Rinard3, Mooly Sagiv4
1Stanford University, 2Tufts University, 3MIT Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, 4Tel-Aviv University

Dynamic Synthesis for Relaxed Memory Models
Feng Liu1, Nayden Nedev1, Nedyalko Prisadnikov2, Martin Vechev3, Eran Yahav4
1Princeton University, 2Sofia University, 3ETH Zurich, 4Technion

Automated Synthesis of Symbolic Instruction Encodings from I/O Samples
Patrice Godefroid1, Ankur Taly2
1Microsoft Research, 2Stanford University

Session 7B: Program Analysis II (Chair: Susan Eisenbach)

A Dynamic Program Analysis to find Floating-Point Accuracy Problems (slides)
Florian Benz1, Sebastian Hack1, Andreas Hildebrandt2
1Saarland University, 2Johannes-Gutenberg UniversitÄt Mainz

Chimera: Hybrid Program Analysis for Determinism
Dongyoon Lee, Peter Chen, Jason Flinn, Satish Narayanasamy
University of Michigan, Ann Arbor

Static Analysis and Compiler Implementation of Idempotent Processing
Marc Kruijf, Karthikeyan Sankaralingam, Somesh Jha
University of Wisconsin - Madison

14:45–15:15 Break
15:15–16:30 Session 8A: Loop Optimization (Chair: Chenggang Wu)

Effective Parallelization of Loops in the Presence of I/O Operations
Min Feng, Rajiv Gupta, Iulian Neamtiu
University of California, Riverside

Polyhedra Scanning Revisited
Chun Chen
University of Utah

Logical Inference Techniques for Loop Parallelization
Cosmin E. Oancea, Lawrence Rauchwerger
Texas A&M University

Session 8B: Concurrency Bugs (Chair: Cormac Flanagan)

Fully Automatic and Precise Detection of Thread Safety Violations
Michael Pradel, Thomas Gross
ETH Zurich

Scalable and Precise Dynamic Datarace Detection for Structured Parallelism
Raghavan Raman1, Jisheng Zhao1, Vivek Sarkar1, Martin Vechev2, Eran Yahav3
1Rice University, 2ETH Zurich, 3Technion

Multicore Acceleration of Priority-Based Schedulers for Concurrency Bug Detection
Santosh Nagarakatte1, Sebastian Burckhardt2, Milo M K Martin1, Madanlal Musuvathi2
1University of Pennsylvania, 2Microsoft Research

APPLC Program

Thursday, June 14
8:30–10:00 Session 1: Programming Models and Languages (Chair: Pen-Chung Yew)

Comparison and Analysis of the Three Programming Models in Google Android
X. Qian, G. Zhu, X.F. Li,
Intel Corporation

Exploring Deterministic Programming Model for Pipeline Parallelism
W. Hu, Y. Zhang, Q. Li
University of Science and Technology of China

SILUMOD: A Simulation Language for User Mobility Models Definition in Multihop Networks
Y. Benchaib, C. Chaudet
Institut Telecom/Telecom Paris Tech/LTCI

10:00–10:30 Break
10:30–12:00 Session 2: Compilation Techniques (Chair: Chengyong Wu)

Code Generation Amelioration Using Genetic Algorithm Techniques
P. Cockshott, Y. Gdura
University of Glasgow

The Lane Table Method of Constructing LR(1) Parser
D. Pager, X. Chen
University of Hawaii at Manoa

Implementing a Type Debugger for Scala
H. Plociniczak, M. Odersky
Ecole Polytechnique Federale de Lausanne

12:00–13:30 Lunch
13:30–14:50 Session 3: Exploiting Parallelism (Chair: Xinyu Feng )

Compiler Optimizations to Execute MATLAB Programs on Memory Constrained GPUs
A. Prasad, R. Govindarajan
Indian Institute of Science at Bangalore

Partitioning Sequential Programs into Multiple Speculative Threads Based on Object Grouping
Y. Du, Y. Zhao, B. Han, Y. Li
Xi'an Jiaotung University

A Practical Software-Based Programming Model for Thread-Level Speculation
Q.F. Sheiue, W.C. Chen, C.H. Lee, P.S. Chen
National Chung-Cheng University
(Short Paper)

15:00–15:30 Break
15:30–17:10 Session 4: Work-in-Progress (Short Papers) (Chair: Wenguang Chen)

Improving Region Selection Through Early-Exit Detection
C.C. Hsu, P. Liu, J.J. Wu, C.M. Wang, D.Y. Hong, W.C. Hsu
Academia Sinica

Demand-Driven Flow-Sensitive Alias Checking
X. Ma, H. Wei, Z. Li
Jiangnan Institute of Computing Technology

Towards a Scripting Language for Automating Secure Multiparty Computation
K. Chen, T.S. Hsu, W.K. Huang, C.J. Liau, D.W. Wang
National Chengchi University and Academia Sinica

Automatic Data Mapping for Heterogeneous MPSoCs
M. Wang, H. You, X. Jin
Jiangnan Institute of Technology

A Runtime System for Generalized Committed Choice
X. Jia, K.Q. Zhu, J. Jaffar, R. Yap,
Shanghai Jiaotung University and National University of Sigapore

MSPC Program

Saturday, June 16
8:30–8:45 Opening Remarks: Lixin Zhang
8:45–9:00 Program Chair's Note: Onur Mutlu
9:00–10:15 Invited Talk: Erez Petrank - Can Parallel Data Structures Rely on Automatic Memory Managers
10:15–10:30 Break
10:30–11:20 Session 1: Locality and Memory Models (Chair: Chen Ding)

Identifying Optimal Multicore Cache Hierarchies for Loop-based Parallel Programs via Reuse Distance Analysis
Meng-ju Wu, Donald Yeung
University of Maryland

Can Seqlocks Get Along with Programming Language Memory Models?
Hans Boehm
HP Labs

11:30–12:20 Session 2: Memory Scheduling (Chair: TBD)

Rank Idle Time Prediction Driven Last-Level Cache Writeback
Zhe Wang, Samira Khan, Daniel Jimenez
University of Texas at San Antonio

Trace-driven Simulation of the Memory System Scheduling in Multithread application
Pengfei Zhu, Mingyu Chen, Yungang Bao, Licheng Chen, Yongbing Huang
ICT, Chinese Academy of Sciences

12:30–13:30 Lunch
13:30–14:45 Session 3: Memory Management (Chair: Erez Petrank)

Parallel Memory Defragmentation on a GPU
Ronald Veldema, Michael Philippsen
Universitat Erlangen-Nurnberg

Analysis of Pure Methods using Garbage Collection
Erik Österlund, Welf Löwe
Linnaeus University

Towards Region Based Memory Management for Go
Matthew Davis, Harald Sondergaard, Peter Schachte, Zoltan Somogyi
University of Melbourne

15:00–15:30 Break
15:30–16:15 Session 4: Poster Potpourri and Wild and Crazy Ideas (Chair: TBD)

A Higher Order Theory of Locality
Chen Ding, Xiaoya Xiang
University of Rochester

Supporting Virtual Memory in GPGPU without Supporting Precise Exceptions
Hyesoon Kim
Georgia Tech

A Study Towards Optimal Data Layout for GPU Computing
Eddy Zheng, Zhang, Han Li, Xipeng Shen
The College of William and Mary

Design Space Exploration of Memory Model for Heterogeneous Computing
Jieun Lim, Hyesoon Kim
Seoul National University

Defensive Loop Tiling for Multi-core Processor
Bin Bao, Xiaoya Xiang
University of Rochester

16:15–17:30 Poster Session and Wild and Crazy Idea Presentations

Open64 Program

Friday, June 15
9:00–10:00 Keynote: Jingling Xue - Detecting Memory Leaks Statically Using Open64
10:00–10:40 Coffee Break
10:40–12:00 Session 1

A New SLP Algorithm in Open64
Shuai Wei, Rong-Cai Zhao, Peng Liu
Zhengzhou Information Science and Technology Institute

Experience with Partial Simdization in Open64 Compiler using Dynamic Programming (slides)
Dibyendu Das, Soham Sundar Chakraborty, Michael Lai

Open64VM: a C/C++ virtual machine based on Open64
Wei Mi, Wei Tang, Long Li, Zhiwei Cao, Chunhui Ma, Qing Zhu

12:00–13:30 Lunch
13:30–15:05 Session 2

Loongcc - A Compiler based on Open64 for MIPS64 Compatible Loongson 3 Architecture
Kun Ling , Tao Wang, Ying Liu, Lei Huang, Shiwen Hu, Mang Zhang, Hongjian Zhao, Tingyu Lu, Ruiqi Lian
State Key Laboratory of Computer Architecture, Institute of Computing Technology, Chinese Academy of Sciences

Realizing C++11 Lambda Expression in Open64 (slides)
Mohammed Javed Absar, Anitha Boyapati, Dibyendu Das

Build Linux kernel with Open64
Qing Zhu1, Tao Wang2, Gang Yu1, Kun Ling2, Jian-Xin Lai1
1HP, 2State Key Laboratory of Computer Architecture, Institute of Computing Technology

Framework for combined compile-time and runtime error checking in Open64
Jianxin Lai, Peng Yuan, Hong-Mei Wang, Ding-Fei Zhang

15:05–15:35 Coffee Break
15:35–16:35 Panel (TBA)

PLAS Program

Friday, June 15
9:00–10:00 Invited talk: Andrew Myers - How languages can secure the future distributed environment
10:00–10:30 Break
10:30–12:00 Session 1

Typing Illegal Information Flows as Program Effects
Ana Almeida Matos, José Fragoso Santos

Knowledge-Oriented Secure Multiparty Computation
Piotr Mardziel, Michael Hicks, Jonathan Katz and Mudhakar Srivatsa

Security-Policy Monitoring and Enforcement with JavaMOP (slides)
Soha Hussein, Patrick Meredith, Grigore Rosu

12:00–13:00 Lunch
13:00–14:00 Invited talk: Gilles Barthe - Computer-Aided Cryptographic Proofs
14:00–15:00 Position Paper

Security Correctness for Secure Nested Transactions
Dominic Duggan, Ye Wu

A generic approach for security policies composition
Alejandro Hernandez, Flemming Nielson

Static Flow-Sensitive & Context-Sensitive Information-flow Analysis for Software Product Lines
Eric Bodden

15:00–15:30 Break
15:30–17:00 Session 2

Towards a Taint Mode for Cloud Computing Web Applications
Luciano Bello, Alejandro Russo

Hash-Flow Taint Analysis of Higher-Order Programs
Shuying Liang, Matthew Might

Development of secured systems by mixing programs, specifications and proofs in an object-oriented programming environment
Damien Doligez, Mathieu Jaume, Renaud Rioboo

PSY Program

Thursday, 14 June
9:00–9:05 Opening Remarks
9:05–10:00 David Bacon (IBM Research)
10:00–10:30 Break
10:30–11:15 Armando Solar-Lezama (MIT)
11:15–12:00 Frank Tip (IBM Research)
12:00–13:30 Lunch
13:30–14:15 Junfeng Yang (Columbia University)
14:15–15:00 Ben Liblit (University of Wisconsin–Madison )
15:00–15:30 Break
15:30–16:15 Feng Liu (Princeton University)

SOAP Program

Thursday, June 14
8:45–9:00 Welcome & Introduction
9:00–10:00 Invited Talk: Anders Møller - Static Analysis for JavaScript vs. Java
10:00–10:30 Break
10:30–12:00 Session 1

Inter-procedural Data-flow Analysis with IFDS/IDE and Soot
Eric Bodden

Rethinking Soot for Summary-Based Whole-Program Analysis
Dacong Yan1, Guoqing Xu2, Atanas Rountev1
Dacong Yan1Ohio State University, 2University of California, Irvine

Side-Effect Analysis with Fast Escape Filter
Binxian Tao1, Ju Qian1, Xiaoyu Zhou2
1Nanjing University of Aeronautics and Astronautics, 2Southeast University

Soot-based Implementation of a  Demand-Driven Reaching Definitions Analysis
Longwen Lu, Cheng Zhang, Jianjun Zhao
Shanghai Jiao Tong University

12:00–13:30 Lunch
13:30–15:00 Session 2

Dexpler: Converting Android Dalvik Bytecode to Jimple  for Static Analysis with Soot
Alexandre Bartel1, Jacques Klein1, Martin Monperrus2, Yves Le Traon1
1University of Luxembourg, 2University of Lille

DBridge: A Program Rewrite Tool for Holistic Optimization of Database Applications
Karthik Ramachandra1, Ravindra Guravannavar2, S Sudarshan1
1Indian Institute of Technology Bombay, 2Indian Institute of Technology Hyderabad

Collection Disjointness Analysis
Hang Chu, Patrick Lam
University of Waterloo

InvokeDynamic support in Soot
Eric Bodden
Technische Universität Darmstadt

15:00–15:30 Break

Small-group discussions

  • adding an interprocedural infrastructure to Soot
  • making Soot work for other languages/IRs
  • speeding up Soot

... and more

17:00–17:15 Discussion summaries and closing

SSP Program

Saturday, June 16
8:50–9:00 Christian Collberg: Opening Remarks
9:00–10:00 Invited Talk: Dawn Song - BitBlaze-WebBlaze-DroidBlaze: Automatic Security Analysis in Binary, Web and Android
10:00–10:30 Break
10:30–12:30 Session 1: Metrics And Modelling (Chair: Jack Davidsson)

Goal-Oriented Modeling and Analysis of White-Box Security: Toward an Ontology
Golnaz Elahi1, Eric Yu1, Yuan Xiang Gu2, Andrew Wajs2
1University of Toronto, 2Irdeto

The Effectiveness Evaluation of Software Protection Based on Attack Modeling
Ni Wang1, Dingyi Fang1, Yuanxiang Gu2, Zhanyong Tang1, Huaijun Wang1
1Northwest University Xi'an, 2Irdeto

On Entropy Measures for Code Obfuscation
Roberto Giacobazzi, Andrea Toppan
University of Verona

Polymorphic Attacks against Sequence-based Software Birthmarks
Hyoungshick Kim1, Wei Ming Khoo2, Pietro Li`o2
1University of British Columbia, 2University of Cambridge

12:30–14:00 Lunch
14:00–15:00 Invited Talk: Dusko Pavlovic - Towards a theory of adaptive defense
15:00–15:30 Break
15:30–17:30 Session 2: Implementation (Chair: Roberto Giacobazzi)

Remote Tamper Detection
Christian Collberg1, Sam Martin1, Jonathan Myers1, Jasvir Nagra2
1University of Arizona, 2Google, Inc.

Towards a formally verified obfuscating compiler
Sandrine Blazy1, Roberto Giacobazzi2
1Universit`e de Rennes, IRISA, 2Universit'a degli Studi di Verona

NISLVMP: An improved VM-based software protection
Huaijun Wang, Dingyi Fang, Zhanyong Tang, Xin Song
Northwest University Xi'an

Software Pirates: a Criminal Investigation
Hayson Tse, K.P. Chow, Pierre Lai
The University of Hong Kong

X10 Program

Thursday, 14 June
9:00-10:00 Keynote: David P. Grove (IBM Research) - A tutorial on X10 and its implementation
10:00-10:30 Break
10:30-12:00 Session 2: Language Design and Implementation

Fast Method Dispatch and Effective Use of Primitives for Reified Generics in Managed X10
Mikio Takeuchi, Salikh Zakirov, Kiyokuni Kawachiya, Tamiya Onodera
IBM Research - Tokyo

Distributed Garbage Collection for Managed X10
Kiyokuni Kawachiya, Mikio Takeuchi, Salikh Zakirov, Tamiya Onodera
IBM Research - Tokyo

StreamX10: A Stream Programming Framework on X10
Haitao Wei, Hong Tan, Xiaoxian Liu, Junqing Yu
Huazhong University of Science and Technology

12:00-13:30 Lunch
13:30-15:00 Session 3: Applications

M3R: Increased Performance for In-Memory Hadoop Jobs
Invited speaker: David Cunningham
IBM Research

X10-based Massive Parallel Large-Scale Traffic Flow Simulation
Toyotaro Suzumura1,2, Mikio Takeuchi2, Sei Kato2, Takashi Imamichi2, Hiroki Kanezashi2, Tsuyoshi Ide2, Tamiya Onodera2
1Tokyo Institute of Technology, 2IBM Research - Tokyo

Characterization of Smith-Waterman Sequence Database Search in X10
Yingsheng Ji, Liu Li, Guangwen Yang
Tsinghua University

15:00-15:30 Break
15:30-17:00 Session 4: New Directions

Introducing ScaleGraph : An X10 Library for Billion Scale Graph Analytics
Miyuru Dayarathna1, Charuwat Houngkaew1, Toyotaro Suzumura1,2
1Tokyo Institute of Technology, 2IBM Research - Tokyo

Lighting talks: Sign up during the workshop!

X10 future plans
Invited speaker: David Grove
IBM Research

ISMM Program

Friday, June 15
8:45–9:00 Opening Remarks / Welcome
9:00–10:00 ISMM/MSPC Keynote: Robert O’Callahan, Mozilla - Why is Your Web Browser Using So Much Memory?
10:00–10:30 Break
10:30–12:10 Session 1: Parallel and Concurrent Memory Management (Chair: Christian Wimmer, Oracle)

Memory Management for Many-Core Processors with Software Configurable Locality Policies
Jin Zhou, Brian Demsky

The Myrmics Memory Allocator: Hierarchical, Message-Passing Allocation for Global Address Space
Spyros Lyberis, Polyvios Pratikakis, Dimitrios Nikolopoulos, Martin Schulz, Todd Gamblin, Bronis de Supinski es

GPUs as an Opportunity for Offloading Garbage Collection
Martin Maas, Philip Reames, Jeffrey Morlan, Krste Asanović, Anthony D. Joseph, John Kubiatowicz

The Collie : A Wait-Free Compacting Collector
Balaji Iyengar, Gil Tene, Michael Wolf, Edward Gehringer

12:10–13:30 Lunch
13:30–15:10 Session 2: Memory Management Mechanisms (Chair: David Grove, IBM)

Barriers reconsidered, friendlier still!
Xi Yang, Daniel Frampton, Steve Blackburn, Antony Hosking

Eliminating Read Barriers Through Procrastination and Cleanliness (slides)
KC Sivaramakrishnan, Lukasz Ziarek, Suresh Jagannathan

Scalable Concurrent and Parallel Mark
Balaji Iyengar, Edward Gehringer, Karthik M, Michael Wolf

Down for the Count? Getting Reference Counting Back in the Ring
Rifat Shahriyar, Steve Blackburn, Daniel Frampton

15:10–15:30 Break
15:30–17:10 Session 3: Caches and Analysis (Chair: Zhenlin Wang , MTU)

new Scala() instanceof Java: A Comparison of the Memory Behaviour of Java and Scala Programs
Andreas Sewe, Mira Mezini, Aibek Sarimbekov, Danilo Ansaloni, Walter Binder, Nathan Ricci, Sam Guyer

A Generalized Theory of Collaborative Caching
Xiaoming Gu, Chen Ding

Exploiting the Structure of Constraint Graph for Efficient Points-to Analysis
Rupesh Nasre

Identifying the Source of Cache Misses in Java Programs Without Relying on Hardware Counters
Hiroshi Inoue, Toshio Nakatan

LCTES Program

Tuesday, June 12
8:00–9:00 Opening + Keynote: Gernot Heiser - Towards Trustworthy Embedded Systems
9:00–10:00 PLDI Keynote: Doug Lea - Parallelism from the middle out
10:00–10:45 Break
10:45–12:00 Session 1: Programming Language and Implementation (Chair: Jingling Xue)

Rethinking Java Call Stack Design for Tiny Embedded Devices
Faisal Aslam1, Ghufran Baig2, Mubashir Adnan Qureshi2, Zartash Afzal Uzmi2, Luminous Fennell3, Peter Thiemann3, Christian Schindelhauer3, Elmar Haussmann3
1Punjab University College of Information Technology, 2Lahore University of Management Sciences, 3University of Freiburg

Lightweight Generics in Embedded Systems through Static Analysis
Olivier Sallenave1, Roland Ducournau2
1Cortus S.A., 2Université Montpellier

Efficiently Parallelizing Instruction Set Simulation of Embedded Multi-Core Processors Using Region-based Just-in-Time Dynamic Binary Translation
Stephen Kyle, Igor Böhm, Björn Franke, Hugh Leather, Nigel Topham
University of Edinburgh

12:00–13:15 Lunch
13:15–14:30 Session 2: Optimization for Real-Time and Safety-Critical Systems (Chair: Nicolas Halbwachs)

WCET-aware Re-scheduling Register Allocation for Real-time Embedded Systems with Clustered VLIW Architecture
Yazhi Huang, Mengying Zhao, Chun Jason Xue
City University of Hong Kong

WCET-Aware Data Selection and Allocation for Scratchpad Memory
Qing Wan, Hui Wu, Jingling Xue
University of New South Wales

A Modular Memory Optimization for Synchronous Data-Flow Languages
Léonard Gérard, Adrien Guatto, Cédric Pasteur, Marc Pouzet
Ecole normale supérieure Paris

14:30–15:00 Break
15:00–16:15 Work-in-Progress Session (Chair: Jan Reineke)
16:20–17:35 LCTES Special Session: Benchmarking and Performance Evaluation (Chair: Sebastian Fischmeister)

Creating Portable, Repeatable, Realistic Benchmarks for Embedded Systems and the Challenges Thereof
Markus Levy1, Shay Gal-On2
1EEMBC President, 2EEMBC Director of Technology

R3 – Repeatability, Reproducibility and Rigor
Jan Vitek1, Tomas Kalibera2
1Purdue University, 2University of Kent

How did this get published? Pitfalls in experimental evaluation of computing systems
Jose Nelson Amaral
University of Alberta

Wednesday, June 13
8:45–9:45 Keynote: Amer Diwan - Should you trust your experimental results?
9:45–10:05 Business Meeting
10:05–10:45 Break
10:45–12:00 Session 3: Application Mapping for Multi-Cores (Chair: Chun Jason Xue)

Mapping a Data-Flow Programming Model onto Heterogeneous Platforms
Alina Sbirlea1, Yi Zou2, Zoran Budimlic1, Jason Cong2, Vivek Sarkar1
1Rice University, 2University of California, Los Angeles

FORMLESS: Scalable Utilization of Embedded Manycores in Streaming Applications
Matin Hashemi1, Mohammad H. Foroozannejad2, Christoph Etzel3, Soheil Ghiasi2
1Sharif University of Technology, 2University of California, Davis, 3University of Augsburg

Profile-Guided Deployment of Stream Programs on Multicores
S. M. Farhad1, Yousun Ko2, Bernd Burgstaller2, Bernhard Scholz1
1University of Sydney, 2Yonsei University

12:00–13:15 Lunch
13:15–14:30 Session 4: Profiling-Based Techniques and Optimization (Chair: Florence Maraninchi)

Improving Dynamic Prediction Accuracy Through Multi-level Phase Analysis
Zhenman Fang1, Jiaxin Li1, Weihua Zhang1, Yi Li1, Haibo Chen2, Binyu Zang1
1Fudan University, 2Shanghai Jiaotong University

Efficient Soft Error Protection for Commodity Embedded Microprocessors using Profile Information
Daya Shanker Khudia, Griffin Wright, Scott Mahlke
University of Michigan

Compiler-Assisted Preferred Caching for Embedded Systems with STT-RAM based Hybrid Cache
Qingan Li1, Mengying Zhao1, Chun Jason Xue1, Yanxiang He2
1City University of Hong Kong, 2Wuhan University

14:30–15:00 Break
15:00–16:15 Session 5: Design Space Exploration and Program Validation (Chair: Marc Pouzet)

"Smart" Design Space Sampling to Predict Pareto-Optimal Solutions
Marcela Zuluaga1, Andreas Krause1, Peter Milder2, Markus Püschel1
1ETH Zurich, 2Carnegie Mellon University

An Operational Semantics for Simulink's Simulation Engine
Olivier Bouissou1, Alexandre Chapoutot2
1Commissariat à l'Energie Atomique, 2ENSTA ParisTech

Symbolic Consistency Checking of OpenMP Parallel Programs
Fang Yu1, Shun-Ching Yang2, Farn Wang2, Guan-Cheng Chen2, Che-Chang Chan2
1National Chengchi University, 2National Taiwan University

16:30–17:30 Keynote: Nicolas Halbwachs - Synchronous languages and their compilation into sequential and non-sequential code
17:30–17:35 Closing